İhracat Rehberi/Tekstil ve Hazır Giyim/Suudi Arabistan
🇸🇦 Körfez · 50–63. fasıllar (GTİP)

Suudi Arabistan'a Tekstil ve Hazır Giyim İhracatı

Suudi Arabistan, tekstil ihracatı için stratejik bir hedef pazardır. Bu rehber; hedef pazar uyumunu, gümrük ve lojistik sürecini, gerekli belgeleri, talebi ve teşvikleri Suudi Arabistan'a özel olarak bir araya getirir.

Pazar

Suudi Arabistan

Bölge

Körfez

Sektör

Tekstil

Zorunlu

SASO/SABER

Genel Bakış

Suudi Arabistan'a tekstil ihracatına genel bakış

Suudi Arabistan, Vision 2030 dönüşümü ve yüksek satın alma gücüyle Körfez'in en büyük pazarıdır. Dev altyapı ve konut projeleri, inşaat, mobilya ve ekipmanda güçlü talep yaratır.

Helal üretim kapasitesi ve premium ürün algısı, Türk markalarına doğal bir giriş avantajı sağlar.

Fırsat

Neden Suudi Arabistan'a tekstil ihracatı?

  • Körfez'in en büyük pazarı, yüksek alım gücü
  • Vision 2030 mega projeleriyle dev talep
  • Helal ve premium algıda Türk avantajı
  • Kamu ve proje bazlı yüksek hacim

Ürünler

Suudi Arabistan pazarına öne çıkan tekstil ürün grupları

Örme ve dokuma kumaşHazır giyim (kadın, erkek, çocuk)Ev tekstili (havlu, nevresim, perde)Denim ve jeanTeknik ve endüstriyel tekstilİç giyim ve çorap

Talep

Suudi Arabistan pazarında talep

  • İnşaat malzemeleri, mobilya, seramik
  • İşlenmiş gıda (helal) ve tarım ürünleri
  • Makine, iklimlendirme ve ekipman
  • Tekstil ve tüketim ürünleri

Pazara Giriş

Suudi Arabistan'a gümrük ve mevzuat

Suudi Arabistan gümrük ve giriş koşulları:

  • AB dışı — Körfez tarifesi geçerli, STA yok
  • SASO uygunluk (SABER platformu / Saber sertifikası) zorunlu
  • Gıda/kozmetik/medikal için SFDA kaydı
  • Helal ve Arapça etiketleme

Tekstil ve Hazır Giyim sektörüne özgü belge ve standartlar:

  • OEKO-TEX Standard 100 — zararlı madde içermeyen tekstil sertifikası (AB alıcıları için standart beklenti)
  • GOTS — organik tekstil için küresel standart
  • REACH uyumu — AB'ye kimyasal madde mevzuatı
  • CE ve etiketleme kuralları — lif kompozisyonu ve bakım etiketi zorunlulukları
  • Menşe ispatı — AB'ye Gümrük Birliği kapsamında A.TR belgesi

Lojistik

Suudi Arabistan'a lojistik ve nakliye

  • Denizyolu (konteyner) ana kanal; Cidde/Dammam limanları
  • Karayolu Körfez üzerinden alternatif
  • Proje sevkiyatlarında planlı lojistik
  • AB'ye karayolu ile ortalama 3–7 gün teslim; hızlı reaksiyon için ideal
  • Konteyner (FCL/LCL) ile denizyolu ABD ve Körfez için maliyet-etkin

Destekler

Uygulanabilir devlet teşvikleri

  • Turquality® / Marka Destek Programı — markalaşan tekstil firmaları için en kapsamlı devlet desteği
  • KOSGEB İhracat / Pazara Giriş destekleri
  • Türk Eximbank ihracat kredileri ve alacak sigortası
  • Yurt dışı fuar katılım destekleri (Ticaret Bakanlığı)
  • Pazara Giriş Belgeleri Desteği — sertifikasyon masraflarının bir kısmının karşılanması

Dikkat

Suudi Arabistan'a tekstil ihracatında sık yapılan hatalar

  • Sertifikayı sipariş gelince almaya çalışmak — süreç haftalar sürer, alıcıyı kaybettirir
  • Sadece fiyata oynamak; Uzak Doğu ile fiyat savaşına girmek yerine hız ve kaliteyi konumlandırmamak
  • Numune ve seri üretim arasında kalite tutarsızlığı — ilk siparişte güveni sarsar
  • Incoterms'i yanlış anlamak (FOB/CIF sorumluluk sınırlarını netleştirmemek)
  • Tek pazara bağımlılık; Almanya dışında pazar çeşitlendirmemek

SSS

Sık sorulan sorular

Suudi Arabistan'a tekstil ihracatı için hangi belgeler gerekir?

AB dışı — Körfez tarifesi geçerli, STA yok Ayrıca sektöre özgü olarak: OEKO-TEX Standard 100 — zararlı madde içermeyen tekstil sertifikası (AB alıcıları için standart beklenti)

Suudi Arabistan pazarında tekstil talebi nasıl?

Suudi Arabistan, i̇nşaat malzemeleri, mobilya, seramik, i̇şlenmiş gıda (helal) ve tarım ürünleri, makine, iklimlendirme ve ekipman gibi alanlarda Türk ürünlerine talep gösterir; tekstil bu talep tabanında konumlanabilir.

Suudi Arabistan'a nasıl sevkiyat yapılır?

Denizyolu (konteyner) ana kanal; Cidde/Dammam limanları AB'ye karayolu ile ortalama 3–7 gün teslim; hızlı reaksiyon için ideal

Suudi Arabistan'a tekstil ihracatında hangi teşviklerden yararlanılır?

Turquality® / Marka Destek Programı — markalaşan tekstil firmaları için en kapsamlı devlet desteği Güncel destekler için T.C. Ticaret Bakanlığı ve TİM kaynakları esas alınmalıdır.

Diğer Pazarlar

Tekstil ve Hazır Giyim ihracatı — diğer ülkeler

🇩🇪 Almanya🇺🇸 ABD🇬🇧 İngiltere🇮🇹 İtalya🇪🇸 İspanya🇫🇷 Fransa🇳🇱 Hollanda🇮🇶 Irak

Diğer Sektörler

Suudi Arabistan'a diğer sektör rehberleri

Tekstil ve Hazır Giyim ihracatı genel rehberi

Kaynaklar

Resmi kaynaklar ve faydalı bağlantılar

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB)Tekstil, hazır giyim ve deri sektörü ihracatçı birliğiT.C. Ticaret Bakanlığıİhracat mevzuatı, destekler ve resmi duyurularTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)İhracatçı birlikleri ve sektörel verilerKOSGEBKOBİ ihracat ve pazara giriş destekleriTürk Eximbankİhracat kredileri ve alacak sigortasıTurquality®Marka destek ve markalaşma programı

Son güncelleme: Ağustos 2026

Suudi Arabistan'a tekstil ihracatınızı büyütün

Uzman fractional liderlerimizle Suudi Arabistan pazarına uçtan uca girin. Ücretsiz keşif görüşmesiyle başlayın.

Ücretsiz Analiz Al

İhracatınızı büyütmeye
hazır mısınız?

Yıllar içinde edindiğimiz deneyimle şirketlerin ihracatta büyümesine yardım ettik. Güvenle ölçeklenmek için bize katılın.

Başlayalım